![Etažiranje – obračun površina Etažiranje – obračun površina](https://urbanoprojektiranje.hr/wp-content/uploads/2020/11/pexels-pixabay-268362-750x350.jpg)
Dugo nismo pisali o etažiranju, pa se vraćamo ponovno na ovu temu.
Često pitanje koje nam postavljaju naši klijenti je način obračuna i u konačnici upisa površina u vlasnički list nakon provedeno etažiranja. O ovoj temi napisano je mnogo više ili manje stručnih članaka koji su često nerazumljivi nestručnim osobama odnosno ljudima koji su najčešće naši klijenti.
Zato ovaj članak ide u drugom smjeru kako bi što više pojednostavio ovu temu.
Prije svega moram napomenuti da kod nas nije standardiziran način obračuna površina, izrada etažnog elaborata, pa niti način upisa površina u vlasnički list
Zato ćemo ovdje obraditi način na koji mi radimo i koji u praksi bez problema prolazi u Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji
Kod etažiranja razlikuju se prostori po svojoj namjeni i po visini prostora. To su osnovne dvije podjele.
Po namjeni znači da imamo prostorije u kojima stanujemo (soba, kuhinja, hodnik, kupaonica, balkon, lođa…) i pomoćne prostorije (spremišta izvan stana, garaže, parkirna mjesta, stubišta…), te poslovne prostore (uredi, skladišta, javna namjena, trgovine…)
Po visini znači da imamo prostore koje su standardne visine od minimalno 2,6m i prostore koji su niži od standarda, najčešće u potkrovljima pod kosinom
Kada radimo izmjeru nekog prostora, kuće ili zgrade, uvijek se držimo stvarnih mjera, a ne onih koje su bile zavedene u nekoj dokumentaciji, npr. u Glavnom ili izvedbenom projektu. Ukoliko posjedujete neku dokumentaciju gdje je nacrtan prostor to ćemo iskoristiti kao podlogu, ali ćemo na terenu provesti provjeru i napravit novu izmjeru. Vrlo često ima određenih odstupanja od nacrta i stvarno izvedenog stanja i stoga je potrebna i ta dodatna provjera.
Također moramo napomenuti da je praksa u Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji da se na Potvrde nadležnog ureda, a samim time i u opis nekretnine u vlasničkom listu upisuje stvarna podna površina nekretnine. Odnosno ne obračunata po koeficijentima već stvarna površina bez obzira na namjenu i visinu prostora. U realnom svijetu to nije dobro jer se događa da, npr. stan koji se sastoji od 60m2 unutarnjeg prostora i 30m2 vrta najednom u vlasničkom listu ima 90m2, umjesto 63m2 kako bi bilo pravilno. Stoga mi u opisu nekretnine uvijek stavljamo obje vrijednosti. Znači stvarnu podnu površinu i površinu prema koeficijentima.
U nastavku slijedi tablica sa koeficijentima sa kojima se množi određena podna površina prostora.